Kongres Psychiatria Medforum 2021

17 czerwca 2021
W dniach 10-12.06.2021 r. w Wiśle odbył się przeniesiony z 2020 ze względów pandemii COVID-19 Kongres „Psychiatria Medforum 2021” . Podczas Kongresu w Wiśle zwrócono szczególną uwagę na wzrastającą przez pandemię problemom zdrowotnym oraz temu, jak opieka zdrowotna może odpowiedzieć na te potrzeby.
Kongres Psychiatria Medforum 2021

Kongres miał charakter szkolenia zawodowego lekarzy i miał formę hybrydową. Wydarzenie miało miejsce w Wiśle przy spełnieniu aktualnych na tamten czas obostrzeń co do organizacji wydarzeń grupowych oraz wirtualnie, tak aby część wykładowców oraz uczestników mogła brać udział zdalnie.

Jednym z licznych wykładów, które miały miejsce znalazł się również warsztat partnerski firmy COLFARM, nt. Naturalna równowaga. Dziurawiec zwyczajny a depresja, który poprowadziła Koordynator Zespołu Szkoleniowo-Medycznego Dominika Łodej.

Pandemia COVID-19 zmieniła dotychczasowe postrzeganie opieki zdrowotnej. Widać to szczególnie w zakresie psychiatrii ambulatoryjnej, która wyemigrowała z kontaktu bezpośredniego w relację on-line. Lęk przed infekcją ze strony pacjentów i personelu spowodował, że w większości obie strony zaakceptowały tę formułę. Choć z biegiem czasu dla części pacjentów i profesjonalistów staje się to coraz bardziej uciążliwe. Ogromnym wyzwaniem wydaje się być praca oddziałów stacjonarnych, gdzie obecnie trafiają prawie wyłącznie osoby wymagające pilnej hospitalizacji, a ryzyko zainfekowania całego personelu i pacjentów jest duże.

Dodatkowy czynnik stanowi niepokój o przyszłość. Dotyka pacjentów, ale także personel opieki zdrowotnej. Realna wydaje się być obawa o zdrowie i życie swoje oraz najbliższych. Wiele osób boi się o pracę z powodu redukcji zatrudnienia w swoich firmach. Skutki będą odczuwalne również przez pracowników opieki zdrowotnej – niższa składka zdrowotna przekłada się na niższą ilość pieniędzy w systemie NFZ. Większa liczba osób bez pracy to również mniej pacjentów w prywatnych placówkach. Zaburzenia po traumatycznym stresie są obecnie coraz częściej stawianą diagnozą w gabinetach psychiatrycznych. Innym problemem staje się również wzrost przemocy domowej i nadużywanie substancji psychoaktywnych. Z drugiej strony część osób widzi zalety pracy zdalnej, gdzie czas przeznaczony do tej pory na dojazdy do miejsca pracy może przeznaczyć na realizację osobistych celów. Dostrzegają zalety pracy zdalnej i braku stresu pracy w zespole.
 
Jednocześnie informujemy, że w 2021 roku, poza edycją czerwcową, Kongres w Wiśle będzie się odbywał także tradycyjnie w terminie grudniowym, w dniach 9-11 grudnia 2021 r. Kongres w grudniu 2021 także będzie miał formę hybrydową.